24 Aralık 2007 Pazartesi

Duyuru 43-24/12/2007

Sayın Müşterimiz, 24/12/2007

Çok özel ve acil bir gelişme olmaz ise, muhasebecinizden 2007 de alacağınız son mesajı okumaktasınız.
Geçmiş bayramınız kutlu olsun,dört günlük tatil sonrası tekrar işimizin başındayız.
Bir hafta sonrada yıl son gününü geçireceğiz.
Ve ertesi gün tarih yazarken 2008 yazmaya başlayacağız.

Yeni yıl ile birlikte eskiden uygulanan ama uzun süredir uygulanmadığından unutulmuş olan asgari geçim indirimi tekrar uygulanmaya başlayacak.
Daha önce size işçinizden almanız gereken beyan örneği göndermiştik.
Bu yolla işçiniz adına ödenmekte olan muhtasar vergi tutarının az da olsa aşağıya çekilmesi sağlanacak.
Evlilik,eşin çalışmaması,çocuk sayısı bu hesaplamada önemli bilgiler.
Herhangibir bilgi gelmemesi halinde vergi hesaplaması eskisi gibi yapılacak.

Bugün bizim odamızdan tekrarlanan bir bilgi sms mesajı olarak geldi.
9-31 ocak döneminde işyerlerinde fiili envanter sayımı yapılacak,bilginin kaynağı Gelir İdaresi,sayım yapacak olanlar vergi memurları.

Daha önceki mesajlarımızda değinmiştik,internet üzerinden yapılmakta olan işlemler yaygınlaştıkça,alanları genişledikçe, günü dolduracak işi kalmayan maliye çalışanı sayısı artıyor.Yani devletin bu işe göndereceği yeteri kadar memuru var.
İşyerlerinde sayım yapacaklar.Tabi sayım yapılabilecek işyeri var,bunu yapmanın olanaksız olduğu işyerleri de var.
Örneğin eczanelerde sayım yapmak zor olur.Uzun sürer çok çeşitli mal var.
Ama bir mobilya mağazasında,beyaz eşya satan mağazada ise sayım daha kolay olur.

Nasıl olacak bu işlem,sonucunda ne olabilir?
Fiili sayım yapıldığında sayım anındaki mevcut mal listelenir ve işyeri sahibinden aynı tarihli kayıtlı mal stok listesi istenir,tabi bu listeyi destekleyen mal alım ve satım faturaları ile birlikte.
Eğer fiili sayıma göre kayıtlı listedeki mal fazla çıkıyor ise, maliye size “demekki mal sattın ama faturasını kesmedin,kdv ve gelir vergisinde eksik beyanda bulundun” der.
Eğer fiili sayıma göre kayıtlı listedeki mal az çıkıyor ise bu kez “ demekki faturasız mal almaktasın,yani kdv ödemekten kaçınmaktasın,bu kayıtlarında görünmeyen malları nereden aldın bakalım” diye sorar.
Yani sorunla karşılaşmamak için kağıt üzerinde hesaplanan ile sayılan malların aynı çıkması gerekir eksiklikte fazlalıkta sorundur.
Aşağıda sizlerin çoğunuzun üye olduğu İzmir Ticaret Odası’nın Başkanı Ekrem Demirtaş’ın bu konuda uyarıları var,

İyi sağlıklı bol kazançlı sorunsuz yıllar dileriz.
Saygılarımızla.

A.İsmet Tekin

---------------------------------------------------------------------------------
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, yıl sonu yaklaşırken Maliye’nin hedefleri tutturmaya yönelik yoğun çalışmasının tamamen kayıtlı mükellefleri hedef aldığını belirterek, "Kayıtdışı çalışanlar kayıtlı çalışanların kesesinden bu bayram da deve keserken, faturayı yine kayıtlılar ödeyecek" dedi.İZMİR Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte vergi idaresinin gelirlerini artırmaya; yıl sonu hedeflerini tutturmaya yönelik "hummalı" bir çalışma içinde olduğuna işaret ederek, "Ancak ne yazık ki bu çalışma yine kayıtlı mükellefleri hedef almış durumda. Yani kayıtdışı çalışanlar kayıtlı çalışanların kesesinden bu bayram da deve keserken, faturayı yine kayıtlılar ödeyecek" dedi.

KAYITLIYA YÜKLENİYORLAR: Ekrem Demirtaş, Maliye Bakanlığı’nın kayıt dışı ekonominin üzerine gitmekten çok, gelirleri artırmak için kayıtlı mükelleflere yüklenmesini eleştirdi. Vergi İdaresi’nin özellikle sürekli olarak devreden Katma Değer Vergisi (KDV) olanlar ile KDV ödemeyen mükellefleri denetleyeceğini açıkladığını hatırlatan Ekrem Demirtaş, şöyle dedi "Dönem sonu fiili mevcutlar ile envanter defterinde görülen kaydi mevcutların birbirine uyumlu olup olmadığı kontrol edilecek. Yani örneğin, sizin deponuzda 50 tane buzdolabı var ise kayıtlarınızda da bu 50 buzdolabının görünmesi gerekiyor. Ne 45 olabilir ne de 55 olabilir, tam rakam olmalı, en ufak farklılık dahi kabul edilmeyecek."

ENVANTER UYARISI: İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı krem Demirtaş, oda üyelerine "Böyle bir denetimde envanter farkı ortaya çıkan mükellef, duruma göre faturasız alış veya satış yaptığından dolayı cezalı vergi ödemek ile karşı karşıya kalabilecek. Bu nedenle fiili envanterinizi yapın" uyarısında bulundu.

İŞVEREN SORUMLU 2008 yılında "Vergi İdaresi yerine yürürlüğe girecek olan "Asgari Geçim İndirimi" uygulamasından da çalışanın değil işverenin bire bir sorumlu tutulduğuna işaret eden Demirtaş, "Yani; işveren asgari geçim indirimini uygulamak suretiyle muhtasar beyanname ile vergi dairesine beyan edeceği tutardan bire bir sorumlu" dedi. İşverenlerin, işçinin medeni durumunu, evli ise eşinin çalışıp çalışmadığını, çocuğu olup olmadığını, çocuğunun yaşını, eğitim durumunu adeta hafiye gibi takip etmek zorunda bırakıldığını ifade eden Ekrem Demirtaş, İzmir Ticaret Odası üyelerine şu uyarılarda bulundu:
BEYANNAME ALIN: "Ola ki vergi hesaplanırken, her hangi bir bilginin yanlış olması durumunda eksik ödenen stopaj vergisi direk işverenden talep edilecek. O nedenle; 2008 yılı başında şirketinizdeki bütün çalışanlarınızın medeni durumu, çocuk sayısı, eğitim durumları gibi bilgiler bir taahhütname ile yazılı olarak almanızda çok büyük bir fayda var. Çalışanlara yanlış beyanda bulunmanın aynı zamanda işten çıkarılma sebebi olarak da değerlendirilebileceği mutlaka hatırlatılmalı."

Hiç yorum yok: