26 Kasım 2007 Pazartesi

Duyuru 42-23/11/2007

Sayın Müşterimiz, Kasım/2007

İki gün sonra 11 ayın son haftasına gireceğiz.
Aralık ayında,2008 de kullanılacak defterlerinizi hazırlayıp,onaylatıp ön muhasebesi olanlara teslim edecek, ön muhasebesi olmayanların defterlerini de bizdeki dolabına yerleştireceğiz.

Bu yıl aralık ayının nerede ise son 10 günü bayram yılbaşı diye geçecek.Zaten biliyorsunuz,biz yapacağımız işleri son güne bırakmaktan hep kaçınıyoruz,bir de bu aralık ayında yeni defterler için 20 günümüz olduğunu görünce hemen aralığın ilk günlerinde bu işimizi halletmeyi planladık.

Kime kaç sayfa defter gerekli ve bu defter harcamaları dahil yıllık müşterimiz için yaptığımız masrafları listeledik.Arkadaşlarımız sizlere bildirecekler.Bize yardımcı olacağınızı umuyoruz.

İnternetin gelişmesi,ardından da google adlı bilgi kaynağı dünyanın finansal yapısını değiştiriyor.Para hızla bir o yana bir bu yana giderken duracağı yeri bilmek,tanımak ve verilen bilgilerin doğruluğundan da emin olmak istiyor.

İşte bu amaçla bütün dünya ülkelerinde (çok çok geri kalmış bir kaçı hariç,dünyada 164 ülke varsa 20 si hariç mesela) konu ile ilgilenen herkesin anlayabileceği “standart”larla kayıtlar tutuluyor, tablolar yapılıyor.

Bunların adı da Uluslararası Muhasebe Standartları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standartları-UMS/UFRS (ülkemizdekiler de Türkiye Muh.Standartları,Türkiye Fin.Rap. Standarları-TMS/TFRS) oluyor.

Halen büyük kuruluşlar,bankalar,SPK ya kayıtlı,İMKB de hisse senetleri kote edilmiş olan şirketler bunları uyguluyor.

Şimdilik sizin gibi küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) büyüklüğünde olanlar için bunları uygulama zorunluluğu devletçe getirilmedi,ama eğer yine bu çağın gereği olan sürekli kendini yenileme çağdaş kalma heyecanı içinde olan ve bunun doğal gereksinimi olan “banka kredisi” kullanan bir firma iseniz,bankalar bu baskıyı üzerinize kurmaya hazırlanıyor hatta bir kısmı başladı.
Şöyle diyecekler size şu kriterlere uygun tablo sunarsanız bize,kredi faiziniz şuna düşecek.
Boşver denmesi zor bir seçenek olacak bu.

Ama bu standartlara uymak demekte tam şeffaflık demektir,onu da bilerek o düşük kredi faiz oranına ulaşılabilir ya da ulaşılması olanaksız bir hedef olarak bakınız.
Böyle bakıp tam şeffaflığı seçiyor,artık vergi oranları makul seviyelerde(%20), bu bilgisayar çağında zaten nasıl tam şeffaf olunmaz ki denetçilerde hemen her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyorlar diyorsanız sizinde bize yardımcı olmanızla kayıtlarınızı bu yapıya uygun duruma 2008 yılında getirebiliriz.

Disiplin yönetmeliğimiz değişti.6/g maddesine göre yeni yılda muhasebecinin işe devam etmesi için bir önceki yıldan alacak bakiyesi kalmamış olması gerekiyor.Buna uymayana odamız kınama cezası verecek.Böyle bir riskle karşılaşmak istemeyiz doğal olarak,hele birde YMM kapısını böyle aralamışken.(disiplin cezası olan SMMM nin YMM olması engelleniyor)

Saygılarımızla
Ali İsmet Tekin

Hiç yorum yok: