15 Mart 2010 Pazartesi

Mart Uyarısı (sonkez)

Sayın Müşterimiz, 15/3/2010

Mart ayının tam yarısındayız,
Mart ayı gelir vergis beyan ayıdır,
gerçi geçici vergi ve her ay verilen katma değer vergisi beyannameleri gelir vergisi beyanının eski havası aldı artık ama simgesel olarak da, gerçek kişilerin bir yıllık gelirlerini devlete beyan etmesi şeklindeki ciddi yapısı ile de önemsemek gerekir.

Bir yıl boyunca gerçek kişi olarak defter kayıtlarını yapmış olduğumuz müşterilerimizin bu defterler üzerinde hesaplanan gelirlerini ve tabi önceki yıllardan bildiğimiz ek gelirlerini dikkate alarak beyannamelerini gönderip tahakkuklarını alıyoruz e-beyan sisteminden, ki çoğunu aldık hatta ilettik kendilerine.Ay sonunda kadar yarısını temmuzda da diğer yarısını ödeyecekler.

(yarısı mayıs yarısıda kasımda yatan emlak vergisidir, belediyeye yatar, gelir değil servet vergisidir o, karıştırmayalım!)

Deftere tutmayı gerektirmeyen ama beyanı gereken geliri olan aile fertleriniz ve diğer yakınlarınız için bir son uyarı daha yapalım:
Konut kira geliri elde edenler 2600TL,
İşyeri kira geliri olanlar (tabi brüt tutar dikkate alınacak, yani yıl içinde tahsil edilen 0,80 e bölünecek) 22.000 TL,
Hem işyeri hem konut kirası geliri olanlar bunlarının toplamı 22.000TL,
Ortak olduğu şirketlerden, hisse yada pay sahibi olduğu şirketlerden kar payı alanlar bu kar payının brüt tutarının (bu da alınan kar payının 0,85 e bölünmesi ile hesaplanır) yarısı 220.000 TL yi aşıyor ise beyan etmek zorundadırlar.

Gelir vergisi beyannamesi 25 mart akşam saat 24.00 e kadar e-beyan yolu ile verilebilir, bir şartla; önceden vergi kaydı açılmış olması şartı ile.
İlk kez beyanname verecek olanlara ikametgah belgesi,nüfus fotokopisi ile vergi numarası veriyor vergi daireleri.

İMF ile anlaşamayınca bu tür , bugüne dek çok fazla önemsenmemiş kaynaklardan vergi geliri için maliye baskı yapacak görüntüsü var, bir kez daha uyarıyoruz.

Yakınlarınıza da yardımcı olmaya çalışıyoruz biliyorsunuz.

Saygılarımızla.

Hiç yorum yok: