24 Aralık 2010 Cuma

Duyuru 78-24/12/2010

Sayın Müşterimiz, Aralık/2010

Bu belki bu yılın son mesajı olacak, gündemdeki “yeniden yapılandırma yasa tasarısı” hala genişletilme safhasında,dün de 12 eylül 1980 sonrası üniversiteden atılanlara af maddesi eklenmiş, yapacak bir şey yok bekliyoruz meclisten çıkıp yasalaşmasını, resmi gazetede yayınlandıktan sonra özet bilgi göndereceğiz, sizden “ben şöyle yararlanmak istiyorum” talepleri bekleyeceğiz.

Bu aydan itibaren sgk primleri internetten kredi kartı ile ödenmeye başlanıyor.Bu yolla ödemeyi seçenler sgk web sitesine girerek ödemeyi gerçekleştirebilecekler.

Bizde bu ay ofisimize bir mobil pos cihazı aldık, bize ödeme yapacak olan müşterimiz ödemeyi kartla yapmayı tercih ederse artık kabul edebileceğiz.

Yeni yıl defterlerimiz hazır.Bizdeki diğer evraklarınızın yanına yerleştirildi.

Mesajımıza,bir meslektaşımızın yılsonu/yılbaşı uyarılarını sıraladığı makalesinin özetini ekledik, ilginizi çekeceğini umuyoruz.

2011 in iyi bir yıl olmasını dileriz.

Saygılarımızla.

İsmet Tekin-4251200

Şirketlerin genel müdür ve yönetim kurulu üyelerine hatırlatmalar Zeki GÜNDÜZ / VERGİ PORTALI-24.12.2010 –(Yazarın makalesini kısaltıp özetleyerek gönderiyorum)

1. Transfer fiyatlandırması. Son yıllarda vergi incelemeleri büyük ölçüde bu konu etrafında dönüyor.Şayet ilişkili şirketlerden mal ve veya hizmet alıp satıyorsanız, emsale uygun kâr etmiş olmanız çok önemli.Zarardaysanız mutlaka durumunuzu iyi irdeleyin.Geçmiş yıllara göre mukayese edildiğinde kârınız veya fiyatlarınızda değişiklikler varsa, farklı bir uygulama yapıyorsanız gerekçeleri ile ayrıntılı bir şekilde izah edebilir olmanız gerekmektedir.

2. Yurt dışına yaptırdığınız ödemeler varsa,stopaj ve KDV açısından kontrol etmeliyiz. Son 2 yıldır vergi incelemelerinde öne çıkan bir konu yurt dışına yapılan ödemeler.Yurt dışına ödemeler stopaja ve sorumlu sıfatıyla KDV ye tabi tutuluyorsa rahatsınız.

3. Devreden KDV rakamınızı kontrol edin.Devir KDV rakamları yüksekse bir analiz yaptırıp, bu biriken rakamlar içinde iade alınabilecek tutarlar olabilir mi bakmak gerek.

4. Ciro primleri konusunda ne yapacaksınız? 2010 ile ilgili ödeyeceğiniz ciro primlerinin faturalarını 2010 tarihli olarak almaya ve en geç Aralık beyanına dahil etmeye çalışın. Son zamanlarda gereksiz yere bu konuda da tartışmalar yaşanmaya başlandı. En azından kafanız rahat eder.Tabi aynı şey tersi için, yani sizin tarafınızdan düzenlenmesi gereken ciro primi faturaları için de geçerli. Siz ciro primi faturalarının izleyen yıl tarihli düzenleseniz bile bir önceki yılla ilişkili olduğu için önceki yıl geliri olarak dikkate almak zorundasınız.

5. Aftan yararlanacaksanız 2010 beyanını düşünün.2010 beyanını, aftan yararlanma gerekçelerini düşünüp, 2010 için bertaraf edecek şekilde yapın.

6. Yeni yasayı da düşünerek yeni yılda yeni bir başlangıcı düşünün.Meclis gündemindeki yeni af yasasının getirdiği imkanlardan yararlanıp yeni döneme, geçmişte yaptığınız hatalı uygulamalara son vererek başlayın.

7. Şüpheli hale gelmiş alacaklarınızı karşılık yolu ile gider yazılacaksa yılsonuna kadar icra ya da dava yoluyla takibine başlamanız gerekiyor.Problemli hale gelmiş alacaklarınız için takibe başlamamışsanız karşılık ayırsanız bile vergi matrahından düşemezsiniz. Düşmek istiyorsanız hemen takip başlatın.

8. Reeskont yapacaksanız alacaklarınız senetli olmak zorunda.Yıl sonunda alacaklarınızla ilgili reeskont yapabilmenin tek yolu senede bağlanmış olmasıdır.

9. Mutabakatlara dikkat.Alacaklarınız, borçlarınız ve tüm banka hesaplarınız için mutabakat yapın. Böylelikle düzenlediğiniz faturanın karşı tarafın kayıtlarına girdiğinden emin olursunuz. Aynı zamanda size düzenlenen faturaların da kayıtlarınıza intikal edip etmediğinin kontrolü olur.Şirkette bir yolsuzluk varsa çoğu zaman mutabakat farkları bunun sinyali olabilir.

10. Fatura envanteri yaptırın.Faturalarınız çek defteri gibidir. Boş da olsa dolu da olsa faturalarınıza kıymetli evrak muamelesi yapın. Bunun için de yılsonlarında bir fatura envanteri yapmakta fayda var.

11. Envanter yapın.Şirkette yılda bir yapılacak fiili kontrolü ciddiye alın. Adeta bir tören havasında yapıyor olmakta fayda var.Ciddi yapılacak sayımlar ve sayım sonuçlarıyla defter ve belgelerin uyumunun kontrolü çok önemlidir. Her zaman bir şeylerin göstergesidir.

12. Kara listede misiniz? Zaman zaman müşaviriniz vasıtasıyla vergi idaresinin kara listesinde olup olmadığını kontrol ettirmenizde fayda var.Bazen en son siz duyabilirsiniz. O zamana kadar epey yara almış olabilirsiniz.

13. Kara listedekilerle alış verişiniz var mı? Kara listedekilerle alış veriş konusuna dikkat etmek gerekiyor.Özellikle vergi iadelerinde sonrasında sorun yaşanıyor. Selamı sabahı kesin, iş yapmayın demeye dilim varmıyor çünkü çok sayıda firmanın hiç hak etmediği halde bu yöntemle vebalı muamelesine tabi tutulduğunu düşünüyorum.

14. Borcunuz var mı? Yılsonunda internet vergi dairesi kayıt ve imkânını kullanarak vergi dairesindeki durumunuzu kontrol ettirin.Bunu sosyal güvenlik borçları için de yapabilirsiniz. Unutmayın kamu borçları nedeniyle bir yönetici olarak kişisel mal varlığınızla takip edilebilirsiniz.

15. Kota tutturma çabası ile suni faturalar kesilmesine müsaade etmeyin.Bazı şirketlerde satış bölümleri hedeflerini tutturabilmek için bayilere, tahsilât kolaylıkları da sağlayarak satış yapmaya çalışıyorlar.Bu satışın en azından KDV sinin izleyen ay ödenmesi gerekiyor.Aslında gerçek olmayan performans sergilenmiş olur ve bu finansal yük oluşabilir.

16. Bu yıla ilişkin tüm faturalarınızı kestiniz mi? Fatura geç düzenlediğinde alıcının hesaplarında dönem kaymasına sebep olabilir.

17. Bu yıla ilişkin faturalarınızı aldınız mı? Alınacak faturaların gecikmesi halinde,izleyen yılda gelen faturanın KDV sinin indirilebilirliği sorun yaratır.Yılı düzgün kapatabilmek, bu yıla ilişkin kârınızı doğru tespit edebilmek için tüm gider/maliyet faturalarının gelip kayıtlara intikal ettiğinden emin olun.

18.Vergiyi azaltmak için fatura toplamaktan kaçının.Bu uyarım sizin için değil. Ortaya söylüyorum.Dönem sonlarında daha da yoğunlaşan bir başka çaba da belgelenememiş giderleri belgeleyebilmek, şirket içindeki yolsuzlukları örtebilmek veya oluşan fazla kârları aşağıya çekebilmek vb. birçok gerekçeyle başlayan "sağlam fatura" arayışıdır.Muteber olduğu iddia edilen firmalar tarafından düzenlendiği iddia edilen faturalar, faturadaki KDV tutarı ödenerek satın alınmaya çalışılıyor olabilir. Fatura satıcısı veya simsarı/aracısı yemin billâh karşıdaki firmanın "fatura fazlası" olduğunu, her halukârda faturayı düzenlemek zorunda olduğunu iddia eder.Bunlar artık eski dönem yaklaşımları.Bu tür uygulamalar eninde sonunda ayağa dolanır ve bedeli de çok ağırdır.

Hiç yorum yok: