15 Mayıs 2010 Cumartesi

Duyuru 71 -15/5/2010

Sayın Müşterimiz, 15/5/2010


Dün bu yılın ilk 3 aylık geçici vergi beyannamelerinin verilmesinin son günü idi.
Bu görevimizi tamamladık.Bu görevimimizi tamamlamada bize destek olan tüm ön muhasebe ekiplerine teşekkür ediyoruz.

Bu beyannameler 2010 yılının ilk gününden mart ayının son gününe kadarki performanslarınızın maliye bakanlığına iletilmesi demektir.Buı süre zarfında karlı çalışıp gelir elde etti iseniz yasal olarak kazancınızın %20 oranındaki ortağı olan devlete bu payı ödüyorsunuz.(şirketlerde %20 şahıs firmalarında ise %15 bu oran)

Hemen ardından nisan ayının kdv ve muhtasar beyannamelerini vereceğiz.
Bize ay bitince,biten ayın işçi çalışma günleri hakkında bilgi verenlerin sgk bildirimlerini yapıyoruz,hemen hemen tamamını da yaptık, vergiler 26 sına kadar sgk primi ise ay sonuna kadar ödenecek.

Bu ay içinde tasdikli yeni vergi levhalarınızı işyerinize asmış olmalısınız.Bizimle cari hesabında borç bakiyesi devretmeyen müşterilerimize bu levhalar zaten verildi ve asıldı.Halen yeni vergi levhanız size teslim edilmedi ise bu konuda bir sorununuz olabilir bizle temasa geçin.

Geçen hafta bir yeni sgk tebliği yayınlandı, buna göre işyerinizde çalışırken rahatsızlanıp istirahat alan işçilerinizin istirahatinin bitiminden itibaren 5 gün içinde içinde sgk ya bu konuda bildirim vermemiz gerekiyor.Hatta 10 günden daha uzun istirahatlerde her 10 gün sonrasını izleyen 5 günde bu bildirimi yapmak zorundayız. Biz bunun neye yaracağınız anlayamadık ama resmi gazetede yayınlanan mevzuat bu şekilde.Dolayısı ile uyacağız.Tabi uyabilmemiz için bu konuda bize sizden hızlı bir bilgi akışı gerekiyor. İstirahat alan işçinizin durumu hızla bize iletilmelidir.Aksi halde idari para cezası uygulayacağım diyor sgk.
Bu istirahati veren sgk nın doktoru dolayısı ile bu konuda sgk nın bilgisi aslında var olmasına rağmen bunu önümüze yükümlülük olarak koyması ve aksi halde yüksek bir para cezası uygulayacağım demesinin sadace şöyle bir açıklaması olabilir;
kurum ek gelir sağlamaya çalışıyor.
Bu tuzağa düşmemek için hemen her istirahat olayını bize iletiniz.

Söylentiler var eskiden birkaç kez uygulanmış olan matrah arttırmı ile matrahı arttırılan dönemin incelenmemesinin tekrar deneneceği bunlardan biri.
Bu konuda bir gelişme olduğu takdirde size bilgi verecek getiri ve götürüsünü incelemenize sonup bizim önerimizi de ekleyeceğiz.

Bizim iş takip dosyalarımızda ve benim kartvizitimde tüm telefonlarımızın (4251200-4849278-4820321-4899934-4820889) aynı zamanda fax’a bağlandığı yazar,ama bu durumu teknik gereklilik ile değiştirdik ve duyurduk artık bu telefonlardan sadece 4820321 fax’a bağlanıyor ve bu numara sadece fax mesajı kabul ediyor.Bunu tekrar etmek zorunda kalıyoruz çünkü hala eski sistemden fax göndermeye çalışanlar oluyor.

Saygılarımızla.
İsmet Tekin

Hiç yorum yok: